عامل آنفلوانزای انسانی سه نوع ویروس می‌باشد: A، B و C که نوع A علاوه بر انسان در خوک، پرندگان و اسب نیز ایجاد آلودگی می‌کند.
آنفلوانزای خوکی یک بیماری تنفسی خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزای نوع (H1N1) ایجاد می‌شود این آنفلوانزا معمولاً در خوک‌ها بروز می‌کند.

به ادامه ی مطلب توجه فرمایید......


ویروس‌های آنفلوانزای خوکی حد بالایی از بیماری را سبب می‌شوند، البته مرگ و میر در خوک‌ها کم است. این ویروس نیز مانند تمام ویروس‌های دیگر خود را تغییر می‌دهد. اگر خوک‌های مبتلا به آنفلوانزای خوکی همزمان به آنفلوانزای انسانی یا پرندگان نیز مبتلا باشند. این ویروس‌ها می‌توانند ژن‌های خود را در بدن حیوان تغییر دهند. بدین ترتیب نوعی جدید از ویروس به وجود می‌آید که هم ژن‌های انسانی و هم حیوانی رادر خود دارد. ویروس جدید نیز محصول یک نوترکیبی است و بسیار خطرناک می‌باشد. بیشترین شیوع این ویروس در فصل زمستان و پاییز است و می‌تواند در طول سال ادامه داشته باشد. میزبان اصلی این ویروس خوک است، اما می‌تواند موجب آلودگی انسان و پرندگان نیز شود و امکان انتقال انسان به انسان آن نیز وجود دارد.

علائم بیماری در انسان:
- تب بیشتر از 38 درجه
- سردرد
- سرفه
- گلودرد
- کوفتگی بدن (درد عضلات)
- در مواردی تهوع، استفراغ، اسهال و علائم سرماخوردگی (آبریزش و انسداد بینی، عطسه) گزارش شده است.


تشخیص:
گرفتن نمونه ته حلق برای بررسی آزمایشگاهی و کشت ویروس در چهار تا پنج روز اول بمیاری، راه تشخیص قطعی این ویروس می‌باشد.


راه‌های انتقال بیماری:
انتقال بیماری از انسان به انسان بوده و از راه عطسه، سرفه، دست زدن به سطوح و اشیایی که به ویروس آلوده است و سپس دست زدن به دهان، بینی و چشم.

راه‌های پیشگیری:
- شستشوی مکرر دست با آب صابون یا محلول‌های ضدعفونی پایه الکلی حداقل به مدت سی ثانیه پس از تماس با حیوان یا شخص یا وسیله آلوده
- عدم مصرف گوشت خوک به صورت کباب شده یا نیم پز
- استفاده از دستکش و ماسک به هنگام تماس با حیوان مشکوک و شخص مبتلا به آنفلوانزا و یا وسایل آلوده


توصیه‌های لازم:
- در صورتی که خود مشکوک به آنفلوانزای خوکی هستید، هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید. اگر دستمال همراه ندارید، جلوی دهان و بینی خود را با آستین پیراهن خود بپوشانید و سریعاً به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی و یا بیمارستان مراجعه کنید.
- اگر با کسی در تماس هستید که علائم این بیماری را دارد، از دست دادن، درآغوش گرفتن و روبوسی با وی خودداری نمایید.
- ویروس آنفلوانزا در محیط اطراف و اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس، صفحه کلید کامپیوتر و .... به راحتی شما را آلوده می کند. اگر دستان خود را به دستگیره درب یا اتوبوس و یا اشیای احتمالاً آلوده زده‌اید، آن را به دهان، بینی یا چشم خود نزنید.

منبع :اردلان آنلاینتاريخ : شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱ | ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ | نويسنده : محمــــــدصــدیق یوسفــی | نظرات ()
  • قالب وبلاگ | دنياي اس ام اس