کشت گلخانه ای توت فرنگی:

کشت گلخانه ای توت فرنگی تولید بیشتر وکیفیت بهتر را در بر دارد توت فرنگی ریز میوه ای است به نسبت جدید که تا 250-300سال قبل ،ارقامی که دارای میوه های مشابه امروزی بودند ومورد کشت ومصرف قرارمی گرفتند،وجود نداشتند.آنچه تا آن زمان شناخته می شد توت فرنگی های ریز موسوم به جنگلی بود که بیشتر از نظر خواص دارویی مورد توجه قرار داشت. در قرن 14در فرانسه ،توت فرنگی های وحشی از جنگل به زمین زراعی منتقل شد واز آ» به عنوان گیاه اهلی استفاده شد.در سال1712یک افسر فرانسوی نوعی توت فرنگی میوه درشت را که مقاوم به خشکی وحساس به سرما بود ،از شیلی به فرانسه آورد.به همین مناسبت فرانسویان این توت فرنگی را شیلیایی نامیدند .در سال 1766داشیزنه با تلاقی هایی بین توت فرنگی شیلی وویرجینیایی توانست توت فرنگی آناناس را به وجود آورد .در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی فراوان یافت می شود.

ازدیاد توت فرنگی:

از طریق جنسی وغیر جنسی صورت می گیرد .ازدیاد توت فرنگی به وسیله بذر مخصوص ارقامی است که ساقه رونده تولید نمی کنند یا ساقه رونده کمی دارد .از روش ازدیاد بذری برای تولید بیشتر استفاده می شود .در ازدیاد غیر جنسی که تقسیم بوته خوانده می شود ،بوته هایی که خوب رشد کرده اند وقوی هستند ،پس از خارج کردن از زمین ،به چند بوته کوچکتر دارای مقداری ریشه تقسیم می شوند وسپس آنها را در محل اصلی نشا می کنند.در این روش باید از بوته های سالم پایه های مادری استفاده شود.روش ازدیاد از طریق ساقه های رونده بدین صورت است که پس از ریشه دار شدن ،ساقه های رونده را در تابستان از بوته مادری جدا ودر سایه نشا می کنند .سپس در فصل پاییز بوته های انتخابی را به زمین اصلی انتقال می دهند.

پیش رس کردن توت فرنگی در گلخانه:

مطمئن ترین روش برای پیش رس کردن ،استفاده از گلخانه است .مشکل استفاده از گلخانه در درجه اول هزینه سنگین آن است.سپس این که تولید توت فرنگی در گلخانه به تخصص وتجربه کافی احتیاج دارد تا بتوان از آن استفاده اختصاصی کرد.

در ایران استفاده از گلخانه چندان معمول نیست ،ولی در کشورهایی مانند هلند، آلمان به علت سرد بودن هوا با استفاده از گلخانه در سطح زیادی توت فرنگی تولید می کنند در هر حال هرگاه کاشت توت فرنگی به صورت گلخانه ای باشد می توان محصول پیش رس تولید کرد.

برای این منظور می توان نشای توت فرنگی را ابتدا اواسط تیر ماه تا اوایل شهریور در خزانه انتظار کشت کرد و5-7کیلوگرم در هر صد متر مربع از کودهای کامل ازت ،فسفر وپتاس به نسبت 17-12-12به عنوان کود پایه به زمین خزانه داد.پس از تولید ریشه های قوی در نشا ،بوته ها شروع به ایجاد ساقه های رونده می کنند.با سرد شدن هوا بوته ها را به گلخانه حمل ودر بستر کاشت به فاصله 25تا30سانتی متر می کارند.

درگلخانه نیز 3-5کیلوگرم کود کامل شیمیایی در صد متر مربع به بستر داده می شود.درجه حرارت گلخانه را ابتدا روی 8-12درجه سانتی گراد تنظیم وبا افزایش شدت نور ،درجه حرارت را نیز زیاد می کنند وبه15-20درجه سانتی گراد مرسانند .البته می توان درجه حرارت شب را به 8درجه سانتی گراد کاهش داد.

بلافاصله پس از کاشت ،بایستیبه اندازه کافی آبیاری کرد.در آبیاری توت فرنگی گلخانه ای باید دقت شود که زمین یکنواخت مرطوب شود.به منظور جلوگیری از خطر پوسیدگی میوه در اثر رطوبت زیاد،باید به موقع گلخانه را تهویه کرد وبه وسیله حرارت خشک ،رطوبت زیادی را کاهش داد.

برای انجام عمل گرده افشانی وتلقیح بهتر گل های توت فرنگی در گلخانه ،می توان برای هر1000متر مربع سطح زیر کشت یک کندوی زنبور عسل در گلخانه قرار داد.

پیش رس کردن در شاسی پیش رس کردن در گلخانه است .با توجه به این که بوته توت فرنگی گرمای ملایم ودایمی را می پسندد ،بنا بر این می توان با ترکیب یک دوم کود دامی ویک دوم خاک برگ ،بستر مناسبی تهیه کرد.سایر کارها همانند عملیاتی است که در گلخانه انجام می گیرد .در موقع گل دادن وتشکیل میوه باید با برداشتن درهای شاسی آن را به اندازه کافی تهویه کرد.

علاوه بر شاسی گرم،استفاده از شاسی های سرد نیز معمول است .از شاسی سرد به دوصورت ثابت ومتحرک در سطح مزرعه استفاده می کنند.

ابعاد ودریچه شاسی ها70*140سانتی متر است. چنان چه در طول مدت رشد ،درجه حرارت داخل شاسی کم باشد،مقداری کود حیوانی در اطراف دیواره شالی می ریزند.

هم چنین وسط ردیف های توت فرنگی در داخل شالی را به وسیله کاه یا کلش می پوشانند.باید دقت کرد تا روی برگ ها با کاه وکلش پوشیده نشود.

در روزهای آفتابی گرمای لازم به وسیله تابش خورشید تامین می شود.با شروع رشد ونمو گیاه در اواخر زمستان ،کاه وکلش وکود حیوانی که بین بوته ها ودر سطح پشته ها ریخته شده است ،باید جمع آوری شود.

پیش رس کردن با پوشش های پلاستیکی:

یکی از روش های ساده و ارزان پیش رس کردن توت فرنگی ،استفاده از پوشش های پلاستیکی است.بررسی های انجام شده نشان می دهد پوشاندن ومحافظت گیاه پس از کاشت یا نشا با پوشش پلاستیکی ،باعث رشد ونمو سریع گیاه می شود ومقدار وکیفیت محصول را نیز افزایش می دهد.

مدت زمانی که توت فرنگی زیر پوشش سطحی نگهداری می شود،به درجه حرارت محیط بستگی خواهد داشت .5-6روز قبل از برداشتن پوشش می توان نایلون ر ا در محل کشت بوته شکاف داد واز این طریق ضمن کاهش دادن رطوبت زیر پوشش ،گیاهان را برای شرایط محیط خارج مقاوم وآماده ساخت.بعد از آماده کردن بوته ها ،نایلون را می توان در یک سمت کاشت جمع کرد وباقی گذاشت تا خطر سرمای ناگهانی بر طرف شود.با این روش می توان محصول را10-14روز پیش رس کرد.

منبع:حرفه ارستاريخ : چهارشنبه ٦ دی ۱۳٩۱ | ٩:٥٥ ‎ق.ظ | نويسنده : محمــــــدصــدیق یوسفــی | نظرات ()
  • قالب وبلاگ | دنياي اس ام اس