آداب درست غذاخوردن را به کودک بیاموزید

برای این کار قبل از هر چیز یادتان باشد کودک را برای غذا خوردن به خودتان وابسته نکنید. او از​ سه سالگی باید بتواند به تنهایی غذایش را بخورد و در این کار مستقل باشد.

نگران هم نباشید؛ چون متخصصان می‌گویند این سن بهترین زمان برای پذیرفتن این مسوولیت است. اگر به او اجازه دهید از سه سالگی غذایش را بدون کمک زیاد شما بخورد، مسلما فرصت بیشتری هم برای تمرین رفتار صحیح خواهد داشت و در نتیجه به نفعش خواهد بود.

البته خوب است آداب اولیه غذا خوردن را به تدریج از ​ دو سالگی به کودک بیاموزید؛ کارهایی بسادگی نحوه گرفتن قاشق و چنگال در دست و... .

علاوه بر این، حواستان باشد کودک را به تند و باعجله غذاخوردن یا آرام و کندخوردن عادت ندهید. البته اگر او غذایش را خیلی تندتر از بقیه بخورد و زودتر از سر سفره یا میز بلند شود، شما هم اذیت خواهید شد و باید دائم دنبال او باشید تا برای کسی مزاحمت درست نکند.

در ضمن​ برای این‌که به این هدف برسید هیچ وقت او را ساعت‌ها گرسنه نگه ندارید. شاید به همین دلیل است که متخصصان تغذیه تاکید می‌کنند میان وعده‌هایی مناسب و مغذی را در ساعات مختلف روز در دسترس کودک قرار دهید تا هنگام وعده‌های اصلی غذا ولع زیادی نداشته باشد.

البته این میان وعده‌ها نباید موجب سیری کودک شود و در نتیجه غذا نخورد بنابراین با رعایت تعادل و تناسب، میان ‌وعده‌های مورد نیاز را در اختیارش بگذارید.

در نهایت هم فراموش نکنید که​ این کارها به صبر و همراهی والدین نیاز دارد. پس به این زودی‌ها نباید خسته شوید و در میان راه کار را نیمه تمام رها کنید.

مسلما شما بهتر از دیگران و افرادی مانند مربی مهدکودک یا مادربزرگ و پدربزرگ می‌توانید این نکات را به کودک آموزش دهید.

فقط باید بپذیرید که او هنوز خیلی کوچک است و براحتی نمی‌تواند قوانینی را که برایش توضیح می‌دهید درک و اجرا کند. (جام جم - ضمیمه چاردیواری)

/ 0 نظر / 4 بازدید