عوارض نوشابه های انرژی زا

این نوشابه‌ها به دلیل ترکیبات خاص خود برای جسم و روان عوارض جانبی به همراه دارند که حتی گاهی اوقات این عوارض خطرناک می‌شود. برخی از متداول‌ترین مشکلات و عوارض ناشی از مصرف این نوشیدنی‌ها عبارتند از:

  چاقی: بیش از 40 درصد جمعیت جهان به چاقی مبتلا هستند. معضل چاقی می‌تواند از میزان بالای قند موجود در نوشابه‌های صنعتی که بخش مهمی از آنها را نوشیدنی‌های انرژی‌زا تشکیل می‌دهند ناشی شود.

  فشارخون بالا: فاکتورهایی همچون عدم فعالیت جسمی کافی، مصرف بیش از حد نمک و مواد قندی از طریق نوشیدن این نوشیدنی‌ها از دلایل اصلی ابتلای فرد به فشارخون بالاست.

  گیجی و از دست رفتن قدرت حافظه: برخی ترکیبات موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا به طور مستقیم روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و مشکلاتی همچون کاهش قدرت حافظه را به همراه دارد.

بیماری قلبی، عروقی: از آنجایی که با مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا فرد به انجام فعالیت‌ بدنی سنگین و بیشتر روی می‌آورد می‌تواند فشار مضاعفی بر قلب وارد کند.

  سقط جنین: نتایج مطالعه انجام شده در سال 2006 میلادی روی بیش از 1000 زن باردار نشان داد زنانی که در روز بیش از 200 میلی گرم مصرف کافئین دارند بیشتر در معرض سقط جنین هستند.

سردرد و میگرن: مصرف میزان زیادی نوشیدنی انرژی‌زا موجب بروز سردرد‌های شدید در فرد می‌شود. همچنین تغییر میزان کافئین که به طور روزانه فرد هضم می‌کند می‌تواند موجب سردردهای بیشتر شود.

  بی‌خوابی: مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا راهکار خوبی برای افرادی است که تمایل دارند میزان خواب خود را کاهش دهند. هرچند زمانی که در مصرف آن زیاده‌روی شود خطر بی‌خوابی را تشدید می‌کند.

  دیابت نوع 2: از آنجایی که این نوع نوشیدنی‌ حاوی میزان بالایی مواد قندی است می‌تواند روی عملکرد پانکراس تاثیر گذاشته و به دیابت نوع 2 بیانجامد.

  تداخل دارویی: برخی از ترکیب‌های موجود در نوشیدنی‌های انرژی زا با داروهای تجویزی به خصوص داروهای مورد استفاده در درمان افسردگی تداخل دارند.

  اعتیاد: افراد می‌توانند به مصرف کافئین و نوشیدنی‌های انرژی زا اعتیاد پیدا کنند.

رفتارهای خطرزا: بررسی‌ها نشان می‌دهد نوجوانانی که میزان بالایی کافئین مصرف می‌کنند بیشتر رفتارهای خطرزا از خود بروز می‌دهند.

  اختلال عصبی: مصرف بیش از حد کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی زا موجب بروز عصبانیت و لرزش در فرد می‌شود.

  استفراغ: یکی از عوارض جانبی نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفراغ است.

  واکنش‌های آلرژی زا: نوشیدنی‌های انرژی‌زا به دلیل دارا بودن ترکیب‌های مختلف می‌توانند موجب بروز حساسیت و آلرژی شوند.

/ 3 نظر / 10 بازدید
faezeh

سلام عالی بود.. ممنون...

خريد شارژ

پايدار باشيد. کارت شارژ خواستين در خدمتيم www.Mosaken.com [گل]