مطلبی بسیار جالب برای افراد چپ دست!

مطالعات گوناگون نشان می دهد که در جوامع مختلف، ۷۰ تا ۹۰ درصد جمعیت، راست دست هستند. بقیهٔ این افراد عمدتاً چپ دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی استفاده از دو دست را دارند

علل چپ دستی

علت دقیق چپ  دستی مشخص نیست. نظریه های مختلف، وراثت، یادگیری و فعالیت های مغزی در دوران جنینی و رشد را عامل تعیین چپ دستی یا راست دستی می دانند. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد، اخیرا ژنی را کشف کردند که گمان می رود عامل بروز چپ دستی باشد. در افراد حاوی این ژن، بخش راست مغز کار کنترل سرعت و زبان را بر عهده دارد و بخش چپ مغز مسئول احساسات است. در افراد راست دست که فاقد این ژن هستند وظیفه هر نیمکره مغز بر عکس این است. اما اندکی بعد، پژوهشگران دانشگاه ام آی تی آمریکا، نظریه جدیدی در این رابطه ارائه دادند. یافته های آنان نشان می دهد که در رحم مادر، مغز کودکان چپ دست آزادانه تر از مغز کودکان راست دست رشد می کند.

مسائل اجتماعی و فرهنگی

چپ  دستی در بسیاری از جوامع، نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند محسوب می شده است و معمولاً سعی بر این بوده که کودکان را به استفاده از دست راست تشویق کنند. sinister در زبان لاتینی به معنای چپ است و در عین حال این واژه به معنی شوم و بد یُمنی است. در زبان فرانسوی، gauche برای دو واژه چپ و ناشی بکار می رود و در زبان آلمانی، linkisch به معنی چپ دست و آدم ناجور است .

چپ دستان سرشناس

نشریه فاینانشیال تایمز گزارشی داده که تعداد مدیران چپ دست در شرکت های اینترنتی تقریباً دو برابر شرکت های غیر اینترنتی یا سنتی است. افلاطون و ارسطو دو چهره نامدار چپ دست هستند. همچنین چارلی چاپلین، آلبرت اینشتین، اسحاق نیوتن، بتهوون، باخ، لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، پیکاسو، شکسپیر، نیچه، بیل گیتس، جرج مایکل و مهاتما گاندی پیکاسو-امیمنم-۵۰ سنت-جورج مایکل-آمیتا باچان-تام کروز-رابرت دنیرو-نیکول کیدمن-استیو مک کوئین-تیم آلن-سارا جسیکا پارکر-آنتومی پرکینز-سیلوستر استالونه، انجلینا جولی، لیدی گاگا نیز از چپ دست های نامی می باشند. باراک اوباما پنجمین رئیس جمهور چپ دست آمریکا در میان هفت رئیس جمهور اخیر این کشور (از جرالد فورد در ۱۹۷۴) تاکنون است. از میان چهار رئیس جمهور اخیر ایالات متحده، تنها جرج بوش پسر چپ دست نیست. رونالد ریگان چپ دست بود و جرج بوش پدر، بیل کلینتون و همانگونه که پیشتر اشاره شد باراک اوباما همگی چپ دست هستند.

روانی

چپ دست ها مهارت بیشتری در یادگیری ریاضیات دارند.

چپ دست ها درک بهتر و عمیق تری از جنس مخالف خود دارند ( به دلیل رابطه ی بیشتر میان دو نیمکره مغز این افراد ) و روابط بهتر و پایدار تری دارند، بهترین ازدواج آن است که دو چپ دست با هم ازدواج کنند!!

در مغز افراد راست دست نیمکره سمت چپ مسئول احساسات و نیمکره سمت راست مسئول منطق و پردازش کردن داده ها و محاسبه است، در مغز افراد چپ دست این مورد وارونه است و پیوند بیشترو تنگاتنگ تری میان این دو نیمکره بر قرار است و همین باعث می شود که افراد چپ دست:

کمتر گول بخورند.

یشتر مشکوک باشند.

سخت تر قانع بشوند.

بیشتر عصبانی بشوند.

زود وابسته شوند و سخت دل بکنند.

توانایی مدیریت بهتری داشته باشند.

درک موسیقی و علاقه بیشتری به موسیقی داشته باشند.

روابط دوستانه تر و گرم تری داشته باشند.

آسان وتر و عمیق تر مطالب تازه را یاد بگیرند.

برای یادگیری نیاز کمتری به تکرار داشته باشند.

منبع : سیمرغ

/ 2 نظر / 17 بازدید
ولی اله شبانه9132765356

سلام به شما همکاران محترم به آدرس های زیر سر بزنید کارگاه تولیدی کیت های آموزشی کار وفناوریhttp://nedayiran.mihanblog.com/ کارگاه طرح ها والگو های معرق http://nedayiran.mihanblog.com/ امید وارم توانسته باشم قدم کوچکی در بهبود کیفیت آموزشی برداشته باشم

دیارمردانی

باسلام.مطلب بسیار جالبی بود.امادرباره ی راست دست هاهم بنویسید.باتشکر دانش اموزان مدرسه بروجردی[دست]پژمان شریعتی ودیارمردانی