انواع رنده

انواع کلی رنده ها :

1-(رنده های دستی چوبی وفلزی):

× رنده قاچی

× رنده یک تیغ

× رنده دو تیغ

× رنده بلند (دستگاه)

× رنده خشی

× رنده پرداخت

× رنده بغل

× رنده زبانه طرح فرنگ (گرات)

× رنده دو راهه

× رنده کف شیار طرح فرنگ

× رنده کنشکاف

× رنده افزار

× رنده بال کبوتری (لیسه)

× رنده کاس و سینه

2-رنده های برقی و پنوماتیکی (دستی یا ثابت)

 

الف-انواع رنده های دستی (چوبی و فلزی):

1-رنده قاچی :

اگر بخواهید به وسیله رنده کردن قشری زیاد از سطح چوبی مورد نظر را بردارید از رنده قاچی استفاده می شود.

2-رنده یک تیغ :

 به منظور رنده کردن قشر نازکی از سطح چوب یا برطرف کردن خطوط و ناهمواری های ایجاد شده به وسیله رنده قاچی از رنده یک تیغ استفاده می کنند.

3-رنده دو تیغ :

مورد استفاده این نوع رنده نیز تقریباٌ مشابه با رنده یک تیغ است و تفاوت آن دو در تیغه های آنها می باشد. چنانچه در نظر باشد سطح تخته ای را کاملاٌ صاف کنید یا با دقت بیشتری آن را رنده کنید ، استفاده از رنده دو تیغ مناسب تر است.

4-رنده بلند (دستگاه) :

اگر عمل تسطیح و صاف کردن سطوح تخته ها و همچنین درز کردن چند تخته مورد نظر باشد از رنده بلند استفاده می کنند. زیرا این رنده ها برای درز کردن و تسطیح چوب ها و سطوح بلند بسیار مناسب هستند.

5-رنده خشی :

برای برطرف کردن ناهمواریهای کوچک سطح کار ، سریش و مواد زائد سطح کار و نیز درز کردن چند تخته و روکش کاری سطوح به منظور به منظور ایجاد خش و درنتیجه سطح چسب خوری بیشتر از رنده خشی استفاده می شود.

6- رنده پرداخت :

از این نوع رنده ها برای تسطیح و پرداخت سطوح کار واز بین بردن تمام ناهمواری های روی کار استفاده می شود.

7-رنده بغل :

گاهی لازم است که کف دوراهه های ایجاد شده در کارهای چوبی بخصوص دوراهه درب های چوبی رنده شود، در چنین مواردی رنده بغل استفاده می شود

8-رنده دو راهه :

به منظور ایجاد دوراهه در کارهای چوبی به ویژه درب ها می توان از رنده دوراهه استفاده کرد. زیرا با این ربا توجه به متحرک بودن گونیا و قابل تنظیم بودن تیغه ان می توان عمق و عرض دوراهه را به اندازه دلخواه تنظیم کرده و مطابق اندازه مورد نظر انجام داد.

9-رنده زبانه طرح فرنگ (گرات) :

جهت ساخت اتصال طرح فرنگ از رنده گرات استفاده می کنند تا به کارگیری این رنده بتوانند زبانه طرح فرنگ را از راه طول (به موازات الیاف چوب)، واز راه سرچوب (عمد بر الیاف)، ایجاد کنند.

 10-رنده کف شیار طرح فرنگ :

جهت خارج کردن و ایجاد شکاف اتصال گرات از این نوع رنده استفاده می شود.

11-رنده کنشکاف :

به منظور ایجاد شکاف زبانه تنگه درب ها و درز کردن تخته ها، می توان از اره کنشکاف استفاده کرد.

12-رنده افزار :

برای ایجاد زیبایی در لبه یا سطح نر کارهای چوبی از رنده های افزار استفاده می شود.

13-رنده بال کبوتری (لیسه) :

چنانچه رنده کردن قوس های داخلی و خارجی ، قوس های شکسته و نیم قوس داخلی و خارجی بزرگ و کوچک، بخصوص سطوح کاس و سینه که رنده کردن آنها با سایر رنده ها میسر نیست از رنده بال کبوتری استفاده می شود.

14-رنده کاس و سینه :

برای رنده کردن چوب هایی که از راه طول الیاف انحناء دارند، (سطوح محدب و معقر)، از رنده کاس و سینه استفاده می شود.

ب-رنده های برقی و پنوماتیکی (دستی یا ثابت)

رنده های برقی و پنوماتیکی به دو صورت ثابت و دستی وجود دارند، ‌وبرای رنده کردن سطوح چوبی مورد استفاده قرار می گیرند. رنده کردن به وسیله این دستگاه ها به این طریق است که توپی (سطح زیرین)، دستگاه رنده در اثر گردش دورانی به اندازه قطاع دایره ای که تیغه ایجاد می کند وبه ضخامتی که لبه تیغه از توپی رنده بیرون آمده (بستگی به اختلاف سطح دوصفحه جلو و عقب رنده دارد)،‌ از سطح چوب پوشال بر می دارد، و با تغییر میزان لبه تیغه بیرون آمده از زیر رنده و تنظیم آن می توان برای موارد مختلف تسطیح و صاف کردن کارهای چوبی با تسریع عمل رنده کاری و سهولت و دقت بیشتر استفاده کرد.

با رنده های برقی دستی انجام امور از قبیل تسطیح سطح چوب ، دوراهه زدن، پخ زدن، کندگی و... امکان پذیر است.

 

/ 3 نظر / 25 بازدید
sirwan

سلام من هیچ نظری نداشتم فقط می خواستم سلامی عرض کرده باشم.

خلیفه زاده

با سلام خدمت آقای یوسفی من در مدرسه فرهنگیان در کلاس سوم 1 هستم وشما سه شنبه به کلاس ما آمدید معلم ما آقای رحمان رحیمی است وبلاگتون خیلی عالی فقد هیچ کدوم از یوزر نیم وپاسوورد ها کار نمی کنند و همین طود ذهن در پشت کامپیوتر را هم نمی شود اجرا کرد یعنی نمی دانم با چه برنامه ای بازش کنم لطفا سریع جواب را بدهید باتشکر

ابوالفضل بیناباجی

خیلی ممنون . بدرد خورد